این روزها هزینه تعمیرات خانه سر به فلک گذاشته است و اینکه چه کسی قرار است هزینه تعمیرات را پرداخت کند، مسئله مهمی است.

قاعده کلی چیست ؟

در قاعده کلی هرجا هزینه ها، به امور روزمره و جاری خانه مربوط مبشود، یا پای استهلاک اجزای خانه در میان باشد، مستاجر باید هزینه تعمیرات را بپردازد.

به جز این، اگر مستاجر دلیل درست استفاده نکردن از خانه صدمه ای به آن وارد کند،خودش مسئول تعمیر آن خواهد بود و باید هزینه را از جیب خودش پرداخت کند. در مقابل هرجا پای تعمیرات کلی در میان است یا قرار است برای نگه داری بهتر از ساختمان هزینه ای شود، باید صاحب خانه هزینه ها را پرداخت کند.

در یک کلام، هزینه هایی که باید انجام شود تا خانه قابل سکونت باشد، به عهده صاحبخانه و هزینه هایی که به خاطر استهلاک لوازم یا استفاده نادرست به خانه تحمیل شده، به عهده مستاجر است.

بنابراین صاحبخانه نمیتواند از تعمیر دیوار ترک خورده ای که خطر ریزش دارد، لوله ترکیده، پشت بامی که نم میدهد و... خودداری کند.

تبصره :

اگر توافق خاصی بین دو طرف شکل بگیرد، می توان خلاف این قاعده عمل کرد، مثلا ممکن است مستاجر و صاحبخانه تصمیم بگیرند تا پایان زمان قرارداد، همه ی هزینه های جزئی و کلی به عهده مستاجر باشد، یا توافق کنند که هزینه های پیگیری کارهای فنی با مستاجر باشد و هر بار هزینه از روی اجاره خانه کسر شود.

بهتر است این توافق در قرارداد اجاره مکتوب ذکر شود تا بعدا به مشکل برنخورید.

تعمیرات جزئی و کلی خانه کدامند؟ 

تعمیرات کلی شامل،  تعمیر اصل بنا مثل :  دیوار ها، در و پنجره، نمای ساختمان، سقف و پشت بام،حیاط، مشاعات ، لوله کشی آب و گاز، پمپ آب، ایزوگام پشت بام، موارد مربوط به فاضلاب، سیم کشی، تعمیرات پر هزینه آسانسور، تعمیر در ریموت دار پارکینگ، رنگ آمیزی مشاعات و داخل واحد، تجهیزاتی مثل دوربین مدار بسته ساختمان و ...

تعمیرات جزئی نیز، به خرابی های کوچک مثل : شیرآلات، چراغ، سرویس کولر و شوفاژ، تعمیرات جزئی کابینت، کمدها و ...

اگر صاحب خانه اجازه تعمیرخانه را ندهد ؟

اگر خانه نیاز به تعمیر داشته باشد، اما مالک زیر بار نرود، در مرحله اول مستاجر باید از مالک بخواهد خانه را تعمیر کند، اگر مشکل آنقدر جدی بود که استفاده از خانه را غیر ممکن میکرد، قرارداد خود به خود فسخ می شود و طبق قانون، صاحبخانه مستحق اجاره گرفتن نیست.

اگر مستاجر اجازه تعمیر خانه را ندهد ؟

اگر چه در بسیاری از مواقع، صاحب خانه ها از تعمیرات اساسی خانه طفره میروند، مستاجرهایی نیز پیدا میشوند که در برابر تعمیر ملک مقاومت میکنند و حاضر نیستند مسئولیت تعمیر خرابی ساختمان را که خودشان به بار آورده اند، به عهده بگیرند و خانه را تعمیر کنند.

در این صورت مالک میتواند یا به شورای حل اختلاف مراجعه کرده و تعمیرات خانه را بگیرد یا اینکه با اجازه مستاجر وارد خانه شده و تعمیرات را در حدی که کار راه بیوفتد، با هزینه خودش انجام دهد و بعد از تمام شدن مدت قرارداد، به دادگاه مراجعه کرده و فاکتور ها را ارائه دهد و طلب خود را از مستاجر بگیرد.

آیا مستاجر میتواند بدون هماهنگی با مالک خانه را تعمیر کند ؟

درصورتی که مستاجر از صاحب خانه اجازه گرفته باشد، میتواند هزینه ی تعمیرات را خودش بپردازد و بعدا این هزینه را از اجاره کم یا از مالک مطالبه کند، اما فقط و فقط در صورتی که از قبل اجازه صاحب خانه را گرفته باشد.

در غیر این صورت، قانون حق را به مستاجری که سرخود برای خانه هزینه کرده، نمیدهد. مگر اینکه پای خرابی های جدی ( مثل ترکیدن لوله، نشست ساختمان و ...)در میان باشد و صاحب خانه از پاسخگویی خودداری کند.در این صورت مستاجر باید شخصا وارد عمل شود و فاکتور و هزینه ها را نگه دارد و بعدا با صاحب خانه حساب کند. اگر هم صاحب خانه زیر بار نرفت ، مستاجر حق کم کردن هزینه تعمیرات از اجاره را ندارد و باید موضوع را به دادگاه یا شورای حل اختلاف اطلاع دهد.در آنجا کارشناس بعد از بررسی مسئله و تعیین مبلغ، صاحب خانه را وادار میکند حق مستاجر را بدهد.

پیشنهاد میکنیم پیش از اینکه خانه خود را اجاره دهید یا خانه مورد نظرتان را  اجاره کنید ، این مسائل را مد نظر قرار دهید، زیرا با در نظر گرفتن این نکات، چه مستاجر باشید چه مالک ، میتوانید از بروز اختلافات احتمالی بین خود و طرف مقابل جلوگیری کنید یا اگر با مشکلی در پرداخت هزینه تعمیرات ساختمان مواجه شدید، میدانید که این هزینه ها را چه کسی باید پرداخت کند.

 

 

 

نگین موسوی
کارشناس تبلیغات و پشتیبانی

کارشناس تبلیغات و پشتیبانی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!