توصیه ای که معمولا توسط رسانه های اقتصادی و آدم های دور از بازار به خریداران اراِه میشود این است که بدون پایان کار نخرید. این حرف برای آپارتمان های چند سال ساختی که سند ندارند، به احتمال زیاد درست است.

اما درمورد آپارتمان های نوساز  اساسا دریافت پایانکار یعنی دریافت سند. وقتی سازنده میگوید، سند نیامده یعنی گواهی پایان کار را دریافت نکرده است چون کار اصلا تمام و کمال تایید نشده است .

پس بدون پایان کار تکلیف چیست ؟

اگر خانه بالای 30 سال سن و سند داشته باشد، اما پایانکار نداشته باشد، موضوع قابل اغماض است چون خیلی اوقات با قانون تسهیل قابل انتقال است و شهرداری هم پول خود را به وقت نوسازی کاملا خواهد گرفت.

اگر خانه زیر 20 سال سن داشت و سند و پایانکار نداشت اما کسی مدعی شد که سند میگیریم شما زیاد به این حرف اعتبار ندهید و بدانید مشکل اساسی وجود دارد. 

اما در نهایت ملک نوسازی که هنوز پایانکار دریافت نکرده است، سازنده میگوید کار هنوز تمام نشده است پس پایانکار ندارم، حرف درستی است اما شما باید 3 مدرک دیگر از او بخواهید.

پروانه ساخت که نشان میدهد او اجازه و حق ساخت داشته است.

گواهی عدم خلاف که سازنده در هر مرحله ای میتواند درخواست کند و شهرداری با توجه به مرحله ی فعلی اگر خلافی نداشت، آن را در عرض چند روز صادر میکند.

سند زمین مادر که نشان میدهد مالک خود اوست یا شریک او و زمین شخصی است. به شخصه این مدارک را نشانه قطعی بودن دریافت سند تک برگ میدانم. 

حالا شاید بپرسید چرا ریسک کنم ؟

چون خرید آپارتمان نیمه ساز یعنی پول را مرحله ای و قسطی میدهید و این سود دارد.

نگین موسوی
کارشناس تبلیغات و پشتیبانی

کارشناس تبلیغات و پشتیبانی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!