در این مقاله سعی کردیم حدود مناطق و محلات محدوده کاری دفتر شیراز ملک را معرفی و توضیح مختصری بدهیم.


شیراز پنجمین شهر بزرگ کشور است. جمعیت این شهر بیش از یک میلیون و پانصد هزار نفر است. این شهر مساحتی معادل با ۲۴۰ کیلومتر مربع دارد. شیراز، مرکز استان فارس، در ارتفاع ۱۴۸۶ متر از سطح دریا و در منطقه کوهستانی زاگرس قرار دارد. این شهر به خاطر جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی خود همیشه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده‌است. از این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی ایران یاد می‌شود، زیرا زادگاه شاعران زیادی است و در دنیا به شهر شعر و باغ و گل شهرت دارد... 


 

بلوار ارم 

یکی دیگر از محله‌های شیراز که شهرت دارد، بلوار ارم است. این بلوار یکی از بلوارهای شمالی است و جزو منطقه یک شهرداری شیراز به حساب می‌آید. وجود باغ ارم، سبب نام گذاری این محله است. خانه‌های موجود در این بلوار اغلب ویلایی هستند و دارای متراژ بالا می‌باشند. این بلوار که ۱.۲ کیلومتر طول دارد، یکی از گران قیمت‌ترین بلوارهای شیراز است. اگر به دنبال زندگی در منطقه ای لوکس و گران قیمت هستید، بلوار ارم انتخاب مناسبی برای خرید یا اجاره خانه است.

 


فلکه گاز

میدان آزادی یا فلکه گاز یکی از میدان‌های اصلی شهر شیراز هست که در وسط آن مشعلی به نشان برخورداری شیراز از گاز طبیعی بنا شد.خط ۲ متروی شیراز از این میدان عبور می کند.این بنای یادبود در سال ۱۴۰۰ خورشیدی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
این میدان از یک سو به تپه تلویزیون و چهارراه چنچنه و از سوی دیگر به باغ تخت و میدان اطلسی و از سوی دیگر به میدان امام حسین ارتباط دارد.

 


تپه تلویزیون

محله تپه تلویزیون در استان فارس و در محدوده‌ی مرکزی شهر شیراز واقع شده است. این محله در منطقه ۱ قرار گرفته است و از شمال با بلوار جمهوری اسلامی و خیابان کوهسار، از شرق با خیابان ابریشمی، از جنوب با خیابان جهاد سازندگی و از غرب با میدان جام جم محدود شده است و با محله‌های ‌باغ تخت، چنچنه، پارک آزادی مجاورت دارد.


 


   
بلوار جمهوری


بلوار جمهوری اسلامی در منطقه 1 شیراز واقع شده‌است و از محله‌های چنچنه، جمهوری، تپه تلویزیون، میدان گاز، ارم، ابیوردی، دروازه قرآن، ابیوردی و اطلسی عبور می‌کند. بلوار جمهوری اسلامی یکی از معابر اصلی این محلات در شیراز می‌باشد. این خیابان از خیابان‌های مهم شهر شیراز می‌باشد و مکان‌های مهمی مانند اداره دارایی و امور مالیاتی، اداره دارایی، صدا وسیمای فارس و اداره آب وفاضلاب روستایی در آن واقع شده‌اند.
بلوار جمهوری اسلامی به معابر مهمی مانند بلوار آیت الله ربانی شیرازی، بلوار دانشجو، بزرگراه سردار سلیمانی، ربانی، بلوار ارم، جهاد سازندگی، سرپرست، 11، نارون، 4، 19 و همچنین 5 متصل گردیده است.

 


 

خیابان خاکشناسی


 خیابان خاکشناسی در منطقه 1 شیراز واقع شده‌است و از محله ارم عبور می‌کند. و مکان‌های مهمی مانند اداره امور کمیسیون و شوراهای پزشکی سازمان تامین اجتماعی در آن واقع شده‌اند. خیابان خاکشناسی محله ارم به معابر مهمی مانند آزادی، نارون و همچنین سروناز متصل گردیده است.
 

خیابان ابریشمی 

 

خیابان ابریشمی در منطقه 1 شیراز واقع شده‌است و از محله‌های ارم، چنچنه و میدان گاز عبور می‌کند. و مکان‌های مهمی مانند شرکت نفت پاسارگاد شیراز، بیمارستان مشیر و شرکت گاز استان فارس در آن واقع شده‌اند.
خیابان ابریشمی به معابر مهمی مانند آزادی، جهاد سازندگی و همچنین یزدان مهر متصل گردیده است.

 

 

خیابان چنچنه

محله چنچنه در استان فارس و در محدوده‌ی مرکزی شهر شیراز واقع شده است. این محله در منطقه ۱ قرار گرفته است و از شمال با بلوار جمهوری اسلامی و میدان جام جم، از شرق با خیابان جهاد سازندگی، میدان آزادی، خیابان ابریشمی و بلوار آزادی، از جنوب با خیابان خاکشناسی و از غرب با میدان ارم محدود شده است و با محله‌های ‌پردیس ارم، ارم، باغ تخت، تپه تلویزیون، پارک آزادی مجاورت دارد.

چهار راه باغ تخت

باغ تخت شیراز از شمال به بلوار جمهوری، از جنوب به بلوار آزادی، از سمت شرق به خیابان جدید قرآن و از غرب به‌ فلکه گاز محدود می‌شود. این مکان امروزه بخشی از یک مجموعه نظامی به نام مرکز علوم و فنون مکانیزه نزاجا (مرکز آموزش پیاده) است که در محله فلکه گاز شیراز و در خیابان آزادی قرار دارد.  

خیابان سمیه 


خیابان سمیه در محله باغ تخت شیراز و در بلوار ارم،بلوار آزادی واقع شده است.
از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند بازار انقلاب و بیمارستان حضرت علی اصغر (علیه السلام) و هتل هما و بیمارستان دکتر میرحسینی و بوستان آزادی قرار گرفته است.

 خیابان مشکین فام  


 در منطقه 1 شیراز واقع شده‌است و از محله‌های ارم و میدان گاز عبور می‌کند. و مکان‌های مهمی مانند بیمارستان علی اصغر (ع) و اداره آموزش و پرورش ناحیه چهار شیراز در آن واقع شده‌اند.
خیابان مشکین فام به معابر مهمی مانند آزادی، سمیه، بلوار ارم، ساحلی شرقی، کنارگذر هجرت، کنارگذر باغ صفا، پیشرو، امدادگر، پل حر و همچنین حر متصل گردیده. 

میدان ابوالکلام

میدان ابوکلام در محله اطلسی شیراز و میدان ابوالکلام آزاد واقع شده است و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند شهربازی لونا، بیمارستان ابن سینا، موزه مدالیون و  رستوران هفت خوان، هتل رویال شیراز،  و پارک بازی کودکان قرار گرفته است.

 


 


پل باغ صفا

پل باغ صفا در منطقه 1 شیراز واقع شده‌است و از محله‌های ارم، فردوسی، نشاط، فلسطین و میدان گاز عبور می‌کند. پل باغ صفا یکی از معابر اصلی این محلات در شیراز می‌باشد. این خیابان از خیابان‌های مهم شهر شیراز می‌باشد و مکان‌های مهمی مانند معاونت هوشمند سازی در آن واقع شده‌اند.
پل باغ صفا به معابر مهمی مانند آزادی، کنارگذر شهدای امدادگر، ساحلی غربی، کنارگذر باغ صفا، نشاط، امدادگر و همچنین فردوسی متصل گردیده است.ل باغ صفا در محله فردوسی شیراز و در بلوار ارم،بلوار آزادی واقع شده است.
از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند پارامونت و بیمارستان شهید دکتر فقیهی و بوستان آزادی و بیمارستان مسلمین و هتل پارس قرار گرفته است.
نزدیکترین ایستگاه مترو به این مکان، ایستگاه مترو امام حسین (علیه‌السلام) ورودی شمال شرقی و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این مکان، ایستگاه اتوبوس میدان ستاد می‌باشد که دسترسی به این مکان را برای کاربران حمل‌ونقل عمومی آسان می‌سازد.

 
خیابان ساحلی شرقی  

خیابان ساحلی شرقی در منطقه 3 شیراز واقع شده‌است و از محله‌های گود خزینه، جهانگردی - پیرنیا، باغ تخت و میدان گاز عبور می‌کند. و مکان‌های مهمی مانند اداره آموزش و پرورش ناحیه چهار شیراز، شرکت آب و فاضلاب شیراز و شهرداری منطقه 3 شیراز در آن واقع شده‌اند.
خیابان ساحلی شرقی به معابر مهمی مانند پل هجرت، پل سلمان فارسی، سلمان فارسی، هجرت، پل امام علی، مثنوی، حافظ، کاراندیش، بلوار مولوی، کنارگذر، مشکین فام، کنارگذر هجرت، پیشرو، امدادگر، بلوار چهل مقام، ذکاء الملک، نرگس، 17، مهاجر، پل حر، راهنمایی و همچنین حر متصل گردیده است. 

خیابان ساحلی غربی 

خیابان ساحلی غربی در منطقه 1 شیراز واقع شده‌است و از محله‌های ارم و میدان گاز عبور می‌کند. و مکان‌های مهمی مانند سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در آن واقع شده‌اند. خیابان ساحلی غربی به معابر مهمی مانند میدان دانشجو، پل نمازی، پل باغ صفا، آزادی، خبرنگار، کنارگذر شهدای امدادگر، کنارگذر باغ صفا، کنارگذر نمازی، نشاط و همچنین امدادگر متصل گردیده است.

 


میدان اطلسی _قائم 

محله اطلسی در استان فارس و در محدوده‌ی مرکزی شهر شیراز واقع شده است. از شمال با بلوار آزادی، از شرق با بلوار هجرت و میدان قائم و از غرب با خیابان سمیه محدود شده است و با محله‌های ‌زند، حافظیه، باغ تخت، دروازه اصفهان، پارک آزادی، سیلو مجاورت دارد. 

بلوار گلستان 

بلوار گلستان در منطقه 3 شیراز واقع شده‌است و از محله‌های اطلسی، گود خزینه، گلستان - هفت تنان، حافظیه و اطلسی عبور می‌کند. بلوار گلستان یکی از معابر اصلی این محلات در شیراز می‌باشد. این خیابان از خیابان‌های مهم شهر شیراز می‌باشد و مکان‌های مهمی مانند اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان فارس، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس، سازمان مدیریت وبرنامه‌ریزی استان فارس، خزانه معین استان فارس، سازمان تامین اجتماعی شعبه 5 و اداره ورزش و جوانان شیراز در آن واقع شده‌اند.
بلوار گلستان به معابر مهمی مانند بلوار هفت تنان، سلمان فارسی، آزادی، میدان بوستان، حافظ، بلوار چهل مقام، امام مهدی، معزی، شهید محمدیان فرد، نرگس، قانعی، شهید طهماسبی، بلوار سماء و همچنین استاد شهریار متصل گردیده است.

 


بلوار هجرت

خیابان هجرت در منطقه 3 شیراز واقع شده‌است و از محله دروازه اصفهان عبور می‌کند. خیابان هجرت محله دروازه اصفهان به معابر مهمی مانند کنارگذر، پیشرو و همچنین تختی (شهناز) متصل گردیده است 
شهرداری شیراز (اداره و سازمان دولتی) در محله بهارستان - هجرت شیراز و بلوار کریمخان زند، بین میدان شهدا و پارک هتل واقع شده است. این اداره یکی از دو اداره و سازمان دولتی در محله بهارستان - هجرت شیراز می‌باشد.

میدان دانشجو

میدان دانشجو در منطقه 1 شیراز واقع شده‌است و از محله‌های ارم و ابیوردی عبور می‌کند. میدان دانشجو یکی از معابر اصلی این محلات در شیراز می‌باشد. این خیابان از خیابان‌های مهم شهر شیراز می‌باشد. میدان دانشجو به معابر مهمی مانند بلوار دانشجو، بلوار شهید چمران، پل نمازی، کنارگذر شهدای امدادگر، ساحلی غربی، کنارگذر نمازی و همچنین شهید خلبان حیدری متصل گردیده است.

بلوار چمران 

بلوار شهید چمران یکی از مهم‌ترین بلوار شهر شیراز است که از نظر جغرافیایی در شمال غرب شهر قرار دارد و این بلوار مانند یک کمربندی غرب شهر یعنی پل معالی‌آباد را به شمال شهر یعنی تقاطع غیر همسطح دانشجو (فلکه علم) متصل می‌کند.
این بلوار به دلیل قرار داشتن در بین رودخانه خشک و باغات قصردشت به عنوان یکی از زیباترین بلوارهای شهر نامیده می‌شود، و همین سبب شده جز یکی از گران‌قیمت‌ترین مکان های شهر باشد، بسیاری مردم شیراز آخر هفته‌های خود را در این بلوار می‌گذرانند . بلوار چمران به عنوان یکی از دوست داشتنی‌ترین بلوارهای شهر بین مردم حساب می‌شود.

 

 


محله ابیوردی

یکی دیگر از محلات مورد توجه برای سکونت محله ابیوردی در منطقه 1 شهرداری شهر شیراز است. نام این محله از ابیورد خراسان گرفته شده است. البته اکثر مردم شیراز این محله را با نام بولوردی می شناسند. این محله در گذشته روستایی کوچک در اطراف شیراز بوده که با گسترش شهر بعد از مدتی به یکی از محلات شهر شیراز تبدیل شده است.

میدان نمازی

میدان نمازی در منطقه 1 شیراز واقع شده‌است و از محله‌های خلد برین، ملاصدرا، نشاط و فلسطین عبور می‌کند. میدان نمازی به معابر مهمی مانند بلوار کریمخان زند متصل گردیده است.

 

 

خیابان ملاصدرا 

ملاصدرا محله‌ای است که در بخش مرکزی شیراز و منطقه 1 شهرداری این شهر قرار گرفته است. محله ملاصدرا شیراز با خیابان‌ها و محله‌های مختلفی از جمله خیابان قصردشت، فلسطین، خلیلی، سینما سعدی و... ارتباط دارد
موضوعی که باعث می‌شود تا خیابان ملاصدرا شیراز مورد توجه قرار گیرد، فعالیت‌هایی است که روزانه در آن انجام می‌شود. به عبارتی مراکز تجاری و فروشگاه‌های مختلف جای گرفته در این خیابان موجب این امر شده‌اند. 
از جمله این فروشگاه‌ها می‌توان به فروشگاه‌های ارائه دهنده خدمات مربوط به زمینه‌های کامپیوتری، کتاب فروشی‌ها، پاساژ پوشاک و... اشاره کرد. 
همچنین مراکز مهمی چون بانک و دانشکده مهندسی نیز در این خیابان واقع شده‌اند. با توجه به این موارد می‌توان به این نتیجه رسید که محله ملاصدرا شیراز از اهمیت ویژه‌ای برای مردمان این شهر برخوردار است.


                               
 

                       
میدان ستاد 

میدان ستاد در منطقه 1 شیراز واقع شده‌است و از محله‌های زند، فردوسی، نشاط، بیست متری سینما سعدی و فلسطین عبور می‌کند. میدان ستاد به معابر مهمی مانند آزادی، انقلاب اسلامی و همچنین بلوار کریمخان زند متصل گردیده است.


بلوار کریم خان زند 

بلوار کریمخان زند یکی از معابر اصلی و طولانی این محلات در شیراز می‌باشد. این خیابان از خیابان‌های مهم شهر شیراز می‌باشد و مکان‌های مهمی مانند سینما، بیمارستان شهید فقیهی، شهرداری شیراز، شرکت برق منطقه ای فارس، اداره ثبت شرکت ها شیراز، ساختمان انجمن زرتشتیان، کمیته امداد امام خمینی، شرکت شهرکهای صنعتی فارس، سازمان همیاری شهرداری های استان فارس و سینما فلسطین در آن واقع شده‌اند.
بلوار کریمخان زند به معابر مهمی مانند پل نمازی، ملاصدرا، زیرگذر زند، زیرگذر کریمخان زند، آزادی، انقلاب اسلامی، هجرت، خبرنگار، هفت تیر، نشاط، جمال الدین اسد آبادی، فلسطین، خیام، 39 زند، توحید (داریوش)، داریوش، رودکی، پیروزی، فقیهی، صورتگر،همچنین انوری متصل گردیده است.

 

 

 


خیابان داریوش شیراز

خیابون داریوش نیز که یکی از خیابان‌های فرعی خیابان زند است، در شیراز بسیار معروف است. این خیابان مرکز لوازم صوتی و تصویری است و می‌توان هر وسیله‌ی الکتریکی را که مورد نیاز باشد از آنجا پیدا کرد.  

پارامونت

پارامونت در محله وصال شیرازی شیراز و در خیابان انقلاب اسلامی خیابان لطفعلی خان زند هشتاد و هفتم واقع شده است.
از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند بیمارستان شهید دکتر فقیهی و بیمارستان مسلمین و سینما سعدی و چهارراه مشیر و مجتمع تجاری تفریحی زیتون فارس قرار گرفته است.
نزدیکترین ایستگاه مترو به این مکان، ایستگاه مترو امام حسین (علیه‌السلام) ورودی شمال شرقی و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این مکان، ایستگاه اتوبوس چهارراه پارامونت می‌باشد که دسترسی به این مکان را برای کاربران حمل‌ونقل عمومی آسان می‌سازد.

 

نگین موسوی
کارشناس تبلیغات و پشتیبانی

کارشناس تبلیغات و پشتیبانی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

1 دیدگاه

  • م.ب
    29 تیر 1402

    عرض ادب و احترام خیلی عالی بود ممنون