MySupفروش MySupپشتیبانی MySupمدیریت MySup

رشد قیمت خانه در بهمن ماه به صفر رسید

خانه  /  جزئیات مطلب

 رشد قیمت خانه در بهمن ماه به صفر رسید

۱۴۰۰/۱۲/۰۹

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اعلام اینکه رشد قیمت مسکن در بهمن امسال متوقف شد و به صفر رسید، گفت: شوک های مثبت به بازار مسکن از برنامه دولت برای جربان کرسی ساخت و ساز و همزمان انجام مذاکرات رفع تحریم ها نشات گرفته که باعث تخلیه حباب قیمت ملک و تمایل قیمت ها به ثبات شده است.

 بانک مرکزی اعلام کرد که در بهمن ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مرتمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی پایتخت ۳۳ میلیون و ۶۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب رشد اندک چهار دهم درصدی و ۴.۱۶ درصدی را تجریه می کند.

با این حال،  مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه املاک درباره قیمت مسکن در بهمن ماه گفت: قیمت مسکن در ماه های اخیر از تورم عمومی جا مانده است و شاهد تخلیه تدریجی حباب بازار ملک در بسیاری از مناطق پایتخت هستیم.

وی معتقد است که گزارش بانک مرکزی در خصوص رشد اندک قیمت مسکن در بهمن نیز نباید اعلام شود، چرا که ناشی از تاثیرگذاری قیمت خانه در منطقه یک است.

بازار در حال تخلیه حباب قیمت است .

خسروی تاکید دارد بازار در حال تجربه کاهش قیمت و تخلیه حباب است و هر نوع گزارشی درباره رشد قیمت مسکن، حتی اندک و ناچیز می تواند سیگنال افزایش قیمت را به بازار بدهد.وی به مذاکرات رفع تحریم ها اشاره کرد و گفت: اگر شوک های منفی گزارش بانک مرکزی از قیمت خانه در پایتخت را فاکتور بگیریم، شوک های مثبت به بازار مسکن از برنامه دولت برای جربان کرسی ساخت و ساز و همزمان انجام مذاکرات رفع تحریم ها نشات گرفته که باعث تخلیه حباب قیمت ملک و تمایل قیمت ها به ثبات شده است.قدرت چانه زنی خریداران ملک بالا رفته است .

خسروی اظهار داشت: سوداگران نمی خواهند شوک های مثبت به بازار ملک کار خود را درست انجام دهد و در میان اخیار مثبت کاهش تورم در بخش مسکن، خبر از گرانی خانه می دهند؛ اما اتحادیه املاک معتقد است اکنون قدرت چانه زنی خریداران افزایش یافته و بازار به سمت خریداران است. اکنون مشتری به راحتی می تواند تخفیف بگیرد.

به گفته وی، سوداگران در منطقه یک  ساخت و سازهای لوکس انجام می دهند که موجب تسری قیمت ها به سایر مناطق پایتخت می شود و اگر منطقه یک را در معدل گیری قیمت مسکن وارد کنیم، خبر غیرواقعی رشد قیمت ها داده می شود.

این مقام صنفی تاکید کرد: در بهمن ماه امسال افزایش قیمت نداشتیم و رشد قیمت مسکن متوقف شده است . خسروی یادآوری کرد: اعلام افزایش ۴۸ درصدی قیمت مسکن از سوی بانک مرکزی در سال ۹۸ در حالی بود که به اذعان آمارهای اتحادیه املاک ۱۲ درصد قیمت ها رشد داشت.

وی توضیح داد: بازار فروش در انتظار نتیجه مذاکرات برجام است و با شوک مثبتی که توافقات به بازار وارد می کند فایل های فروش در ماه های آینده افزایش خواهد داشت و در عین حال بازار به سمت خریدار و قیمت رو به پایین به ثبات خواهد بود.