MySupفروش MySupپشتیبانی MySupمدیریت MySup

حق کمسیون مشاورین املاک چگونه محاسبه میشود؟

خانه  /  جزئیات مطلب

حق کمسیون مشاورین املاک چگونه محاسبه میشود؟

۱۳۹۷/۱۲/۰۷

با شیراز ملک همراه باشید تا با فرمول محاسبه حق کمیسیون املاک در خرید، فروش، رهن و اجاره آشنا شوید

محاسبه حق کمیسیون املاک هنگام خرید و فروش ملک در شیراز

اتحادیه مشاورین املاک هر سال تعرفه کمیسیون مشاورین املاک را تعیین میکنند. بر اساس این قانون در معاملات خرید و فروشی که ارزش مالی آنها تا سقف500 میلیون تومان باشد هر یک از طرفین معامله باید مبلغ 0.25 درصد از ارزش آن معامله را به مشاور املاک بپردازند واگر ارزش معامله بالاتر برود به میزان مبلغ مازاد، 0.25 درصد نیز به مبلغ فوق اضافه میشود.

مجموع حاصل بدست آماده به اضافه ۹٪ مالیات بر ارزش افزوده می‌شود .

 

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک هنگام اجاره ملک در شیراز

اما در رهن و اجاره حق کمیسیون بر اساس ارزش اجاره ملک  محاسبه میشود.یعنی حق کمیسیون مشاور املاک در اجاره برابر است با یک ۲۵٪ مبلغ اجاره ماهانه که بین موجر و مستاجر به توافق رسیده . برای املاک رهنی به ازای هر یک میلیون تومان رهن معادل ۵.۰۰۰ تومان اجاره در نظر گرفته می شود و حاصل‌ بدست آمده به اضافه ۹٪ مالیات برادرش افزوده و براساس رقم معادل، کمیسیون مشاور املاک محاسبه می گردد.

کمسیون بنگاه  در صورت فسخ قرارداد 

اگر معامله‌ای با رضایت طرفین و یا به خاطر شرایط قانونی فسخ شود اگر خود بنگاه  عامل فسخ معامله نباشد میتوان از طرفین کمیسیون بگیرد.

آیا به حق کمیسیون مالیات تعلق می‌گیرد؟

در سال 1397 به حق کمیسیون مشاورین املاک ۹٪ مالیات بر ارزش افزوده،اضافه شده است و موجر و مستأجر باید آن را بپردازند. مشاوران املاک باید برای طرفین معامله رسید صادر کنند و باید  مبلغ کمیسیون را در آن درج کند

اگر مشاور املاک تخلف کرد  چه کنیم؟

براساس بند (ب) قانون نظام صنفی، حتما با دفاتر املاکی که نرخ نامه‌های مصوب یا مجوز کسب خود را نصب نمیکنند برخورد میشود و در مواردی حتی دفترآنها پلمب میشود .

مقالات مرتبط:

هنگام پیش‌خرید خانه به چه مواردی توجه کنیم؟