MySupفروش MySupپشتیبانی MySupمدیریت MySup

خسارت تاخیر یا عدم تحویل ملک چیست؟

خانه  /  جزئیات مطلب

خسارت تاخیر یا عدم تحویل ملک چیست؟

۱۳۹۷/۱۲/۱۳

خسارت تاخیر در صورت عدم تخلیۀ ملک توسط فروشنده چگونه محاسبه می‌شود؟

 

مبلغ خسارت تاخیر در تسلیم ملک به خریدار، با توافق طرفین و بر حسب روز یا ماه در قرارداد  نوشته میشود. به طور مثال فروشنده  قبول میکند که به ازای هر یک روز تاخیر در تحویل ملک، مبلغ 100 هزار تومان به خریداربدهد..

اگر هنگامی که معامله انجام میشود بعضی از  شروط طرفین به صورت شفاهی و در حضور حداقل دو شاهد بیان شود، این شروط نیز لازم اجرا هستند و میتوان در دادگاه به آنها استناد کرد.

زمانی که خریدار ملک را دریافت کرده باشد میتواند این مبلغ را مطالبه و دریافت می‌کند . دریافت خسارت و جریمۀ تاخیر در تحویل ملک پیش از آن امکان ندارد.

 

 ملاحظات و نکات مهم حقوقی در این زمینه وجود دارد که رعایت نکردن هر کدام می‌تواند حق خریدار را نسبت به دریافت مبلغ جریمه باطل کند.

 
1. در صورتی که در صورتجلسه تحویل ملک به خسارت دیرکرد تحویل آپارتمان اشاره نشده باشد  
2. مشتری در صورتی می تواند به دادگاه مراجعه کرده و در خصوص  تخلیه نکردن یا تحویل ندادن ملک توسط فروشنده خواستار حقوق خود باشد که خود نیز به تعهدات‌اش به عنوان مشتری عمل کرده باشد.

 چنان‌چه در قرارداد در مورد خسارت دیرکرد و تاخیر چیزی ذکر نشده باشد، مشتری برای قدم اول می‌تواند درخواست الزام به ایفای تعهد بدهد و پس از مدتی دادخواستی مبنی بر دریافت خسارت تاخیر در انجام تعهد را به دادگاه ارائه کند. در این صورت برای تعیین خسارت، پرونده به کارشناسان دادگستری ارجاع داده می شود.

اگر مبلغ جریمه بابت تاخیر در تحویل ملک در قرارداد ذکر نشده باشد، توسط کارشناس مربوطه این مبلغ  تعیین میگردد.

 

بیشتر بدانید:روش‌های گرفتن حکم تخلیه منزل چیست ؟

 

دراینجا یک  مثال واقعی و پاسخ کارشناسان حقوقی را بررسی می‌کنیم.

حدود سه سال پیش یک واحد آپارتمانی را  پیش‌خرید کردم و قولنامۀ آن به صورت پیش‌خرید و کد رهگیری در بنگاه تنظیم شد اما متاسفانه جریمه تاخیر در آن ذکر نشد در صورتی که در قرارداد مالک و سازنده که به نوعی با این قولنامه مرتبط است قید گردیده است. اکنون حدود یک سال تاخیر در تحویل ملک دارند و هنوز هم تحویل نداده‌اند، می‌توانم جریمه تاخیر بگیرم؟

پاسخ:

شما باید برای مطالبۀ خسارت تاخیر در تحویل،در ابتدا به شورای حل اختلاف مراجعه نمایید و آنجا تامین دلیل کنید. پس از آن کارشناس نظر می دهد و طبق نظر کارشناس می‌توانید دادخواست خود را تقدیم دادگاه کنید . توصیه می شود در این زمینه با وکلای مجرب تماس بگیرید.

 

 جمع‌بندی

عدم تخلیه ملک در موعد مقرر توسط فروشنده جرایم قانونی در پی دارد.
اگر شما ملکی خریداری کرده‌اید و فروشنده آن را در تاریخ معین‌شده تحویل نداده است، می‌توانید برای تسلیم ملک از طریق مراجع قانونی اقدام نمایید.
تاریخ تسلیم ملک و مبلغ جریمۀ تاخیر در تحویل ملک، بر مبنای توافق طرفین در قرارداد ذکر می‌گردد.
حتی اگر مبلغ جریمه در قرارداد ذکر نشده باشد هم می‌توانید طبق قوانین مربوطه این مورد را پی‌گیری نمایید.
بهتر است برای استفاده از راهکارهای قانونی، حتما با یک وکیل مجرب مشورت نمایید.

بیشتر بدانید: