MySupفروش MySupپشتیبانی MySupمدیریت MySup

دریافت کد رهگیری املاک در معاملات مسکن چقدر اهمیت دارد؟

خانه  /  جزئیات مطلب

دریافت کد رهگیری املاک در معاملات مسکن چقدر اهمیت دارد؟

۱۳۹۷/۱۲/۰۸

 از سال ۱۳۸۷ برای ثبت معاملات و املاک سامانه‌ای در کشور راه‌اندازی گردید و تمامی مشاوران املاک موظفند که تمام قراردادهای خرید، فروش، رهن و اجاره خود را در این سامانه ثبت کنند و کد رهگیری دریافت نمایند

دریافت کد رهگیری چه مزیتهایی دارد ؟ 

برای اطمینان از اینکه ملک معامله شده بدون اشکال است و قرارداد  آن معتبر است،کد رهگیری دریافت کنید.چون این سامانه در سراسر کشور وجود دارد باعث میشود یک ملک به چند نفر فروخته نشود و میتوان از قرار گرفتن ملک در طرح‌های شهرداری و میزان بدهی ملک به بانک مطلع شد .این کد اعتبار زیادی نزد مراجع قضایی دارد .

چگونه می‌توان کد رهگیری دریافت کرد؟

مشاورین املاک هنگام انجام معاملات املاک برای شما کد رهگیری را  می‌گیرند. تمام مفاد قرارداد اعم از تاریخ قرارداد و تحویل ملک، مبلغ فروش، رهن یا اجاره، بیعانه پرداخت شده، امکانات خانه ومشخصات کامل طرفین قرارداد به همراه آدرس، کد پستی و پلاک ثبتی ملک در سامانه ثبت می‌شود.

پس از تایید قرارداد و ثبت کد رهگیری در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور، پیامکی برای شما ارسال می‎گردد که این موضوع را به اطلاع شما می‌رساند. سپس برای دریافت قرارداد و امضا آن میتوانید به بنگاه‌ املاک مراجعه کنید. این قرارداد در سه نسخه چاپ میگردد که یکی نزد مشاوره املاک باقی می‌ماند و دوتای دیگر به طرفین معامله داده می‌‏شود.

برای اینکه اصالت کد رهگیری برای شما محرز شود کد QR و برچسب هولوگرام بالای هر یک از نسخه‌های قرار داد چسبانده شده است .

 

بیشتر بدانید:قبل از خرید خانه باید به چه نکاتی توجه کنید

 هزینه دریافت کد رهگیری چقدر است؟

طرفین قرارداد برای دریافت کد رهگیری لازم نیست هیچ هزینه‌ای را پرداخت کنند و مشاورین املاک موظفند با درخواست شما آن را از سامانه اخذ کنند. هزینه دریافت این کد بسیار ناچیز است و مبلغ آن در سایت ثبت معاملات و املاک کشور درج شده است.

کد رهگیری چند رقمی است؟

کد رهگیری املاک ۱۳ رقمی میباشد و از طریق پیامک به خریدار و فروشنده ارسال می‌گردد.

هنگام گرفتن کد رهگیری  باید به چه نکاتی توجه کرد؟

حتما قرارداد خود را در آژانس‌های رسمی مسکن ثبت نمایید. چون برای گرفتن کد رهگیری درست بودن کد پستی ملک بسیار اهمیت دارد، توصیه می‌کنیم کد پستی درج شده در قبوض یا پشت کارت ملی مالک را ملاک قرار ندهید و حتما اقدام به دریافت تاییدیه کد پستی کنید.

 همچنین پس از تحویل قرارداد، مشخصات فردی طرفین و مفاد آن را با دقت چک نمایید و دقت کنید که در بالای آن کد QR و برچسب هولوگرام وجود داشته باشد.

 چگونه از صحت کد رهگیری دریافت شده مطمئن شویم؟

 با مراجعه به سایت سامانه ثبت معاملات و املاک کشور و وارد کردن کد ملی خود و کد رهگیری قرارداد میتوان صحت قرارداد را استعلام کرد و در صورت نیاز یک نسخه از قرارداد با کد را چاپ کرد.

 

مقالات مرتبط: