MySupفروش MySupپشتیبانی MySupمدیریت MySup

دکوراسیون آشپزخانه

خانه  /  دکوراسیون  /  دکوراسیون آشپزخانه

خدمات دکوراسیون آشپزخانه

حتما شنیده‌اید که می‌گویند آشپزخانه قلب تپنده هر خانه است. این قسمت از منزل جایی است که خانم خانه ساعت‌ها در طول روز در آن مشغول است و بنابراین توجه به دکوراسیون آشپزخانه و اهمیت به زیبایی‌های آن یک امر طبیعی محسوب می‌شود. شاید جالب باشد که بدانید چیدمان آشپزخانه دارای استانداردها و شرایط مخصوص به خود است. در این مقاله قصد داریم به نکات بسیار آموزنده ای درباره دکوریشن آشپزخانه اشاره کنیم.

چگونه یک آشپزخانه مدرن داشته باشیم

امروزه سبک دکوراسیون مدرن یک سبک بسیار دوست‌داشتنی و پرطرفدار است و به نظر می‌رسد هیچ چیز به اندازه داشتن یک آشپزخانه زیبا و مدرن برای یک خانم خانه‌دار اغوا کننده نباشد، اگر قصد دارید از داشتن یک چیدمان بی‌نظیر و طراحی آشپزخانه مدرن لذت ببرید می‌توانید با رعایت این نکات به آرزوی خود جامه عمل بپوشانید.

رنگ‌های روشن انتخابی مناسب برای همه سبک‌ها

اگر می‌خواهید آشپزخانه شما بزرگ، پرنور و مدرن به نظر برسد هیچ چیز به اندازه انتخاب رنگ‌های روشن به ویژه رنگ سفید نمی‌تواند به شما کمک کند. رنگ سفید برای همه سبک‌های طراحی و چیدمان مناسب است و می‌توانید با ترکیب کردن این رنگ با رنگ‌های خنثی مثل طوسی، قهوه‌ای، زغالی و مشکی برای کابینت‌ها یک هارمونی جذاب رنگی در آشپزخانه داشته باشید.

قانون مثلث را از یاد نبرید

برای چیدمان مدرن آشپزخانه یک قانون نانوشته وجود دارد، توجه و تمرکز به سه رأس مهم مثلث آشپزخانه که شامل یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی می‌شود. طبق این قانون این سه رأس مثلث محل رفت و آمد اصلی در آشپزخانه است چرا که غالبا شست و شو، پخت و پز و نگهداری از لوازم خوراکی و استفاده از آنها در کانون توجه در این مکان قرار می‌گیرد. طراحی موفق در این مورد می گوید این سه رأس مثلث علی‌رغم نزدیک بودن به هم نباید در رفت و آمدها باعث ایجاد تداخل شوند. بنابراین محل قرارگیری این وسایل از اهمیت زیادی برخوردار است.

اپن یا کانتر شیک داشته باشید

یکی از مهمترین جلوه‌های زیبایی در جدیدترین طراحی آشپزخانه، کانتر یا اپن آشپزخانه است. سعی کنید در انتخاب مصالح این قسمت نهایت سلیقه را به خرج دهید، امروزه کانترهای جنس چوب یا ام‌دی‌اف محبوبیت سال‌های قبل را ندارند و کانترهای نمای سنگ یا اپن‌هایی با نمای سنگ‌های تزئینی طرفداران بیشتری دارند. در این مورد سعی کنید تابع ترندهای روز باشید.

 سینک بزرگ انتخاب کنید

انتخاب سینک از آن جهت بسیار قابل توجه است که یکی از سه رأس اصلی آشپزخانه را تشکیل می‌دهد بنابراین باید سعی کنید که یک سینک بزرگ و جادار انتخاب کنید. در این مورد انتخاب سینک‌های دولگنه می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. داشتن یک آبچکان مناسب نیز این انتخاب را تکمیل می‌کند. فضای مناسب برای شست و شو و قراردادن ظرف‌ها می‌تواند آشپزخانه شما را بزرگ و مدرن جلوه دهد. به ویژه اگر جنس سینک ظرفشویی از استیل مرغوب باشد.

استفاده از کابینت‌های سنتی را فراموش کنید

در دکوراسیون آشپزخانه‌های مدرن امروزی، کابینت‌های درب‌دار سنتی جایی ندارند، امروز به جای استفاده از کابینت‌های سنتی استفاده از شلف‌ها یا کابینت‌هایی با درب شفاف و شیشه‌ای بسیار محبوب است. این انتخاب علاوه بر زیبایی منحصربه فردی که ایجاد می‌کند، باعث می شود که به نظم و تمیزی داخل کابینت‌ها نیز اهمیت بیشتری داده شود. استفاده از ظروف شیک و مدرن می تواند در این بخش بسیار موثر و کاربردی باشد.

کابینت‌های بزرگ و جادار انتخاب کنید

یکی از مهمترین آپشن‌هایی که یک آشپزخانه مدرن می‌تواند داشته باشد مدل کابینت‌های بزرگ و جادار است. داشتن فضای کافی برای قرار دادن ظروف و وسایل به شما کمک می‌کند تا تمام وسایل مورد نیاز در دسترس شما باشد. ضمن این که باعث می‌شود تا آشپزخانه مرتب‌تری را در اختیار داشته باشید.

نقش نورپردازی در دکوراسیون آشپزخانه را فراموش نکنید

یکی از مهمترین فاکتورهای دکوارسیون داخلی اهمیت به نورپردازی است، توجه به این فاکتور می‌تواند نقش بسیار مهمی در زیباتر دیده شدن چیدمان آشپزخانه مدرن شما داشته باشد. بهتر است تمرکز شما در نورپردازی روی کانتر و اپن آشپزخانه باشد، برای زیباتر شدن نورپردازی استفاده از لامپ‌های هالوژن توصیه می‌شود، استفاده از این نوع لامپ‌ها به ویژه برای نورپردازی داخل کابینت‌های درب شیشه‌ای بسیار کاربردی خواهد بود. ضمن این که می‌توانید با انتخاب صحیح مدل لوستر آشپزخانه مناسب این نورپردازی را تکمیل کنید.  توجه داشته باشید که اگر فضای آشپزخانه از پذیرایی دید دارد بهتر است که لوستر انتخابی شما هماهنگی خوبی با لوسترهای پذیرایی داشته باشد.

همچنین باید به زاویه نورپردازی نیز دقت کافی داشته باشید، به طور مثال اجاق گاز از جمله وسایلی است که باید نور مستقیم داشته باشد، نورپردازی روی اپن، زاویه نور مناسب برای دید کافی داخل کابینت‌ها و گوشه‌های دور از دید آشپزخانه نیز از جمله مواردی است که باید به آنها دقت کافی داشته باشید.

پرده مناسب انتخاب کنید

در صورتی که آشپزخانه شما دارای پنجره است، مطمئنا یکی از مهمترین انتخاب‌ها مربوط به پرده‌های آن خواهد بود. بهتر است پرده‌های آشپزخانه از رنگ‌های روشن و پارچه‌های ضد لک با شستشوی آسان تهیه شود. پرده نقش مهمی در زیباتر دیده شدن آشپزخانه دارد، سعی کنید از انتخاب پرده‌های سنگین و همراه با اکسسوری به شدت اجتناب کنید. به طور مثال پرده‌های والان دار بدترین گزینه برای استفاده در آشپزخانه هستند.

انتخاب دیوارپوش مناسب را جدی بگیرید

یکی از راه‌های بزرگتر و زیباتر دیده شدن آشپزخانه انتخاب دیوارپوش مناسب است. در معماری امروز به ویژه در خانه‌های آپارتمانی معمولا آشپزخانه‌ها کوچکتر از سایر فضاهای داخلی طراحی می‌شوند، بنابراین نقش دیوارپوش مناسب در بزرگتر دیده شدن فضا بسیار مهم است. سعی کنید از دیوار پوش‌هایی با طرح‌های افقی بهره‌مند شوید تا در بزرگتر دیده شدن فضا موفق عمل کرده باشید.

کف‌پوش چوبی یک انتخاب منحصربه فرد و دقیق

استفاده از کف‌پوش را در طراحی جدیدترین دکوراسیون آشپزخانه جدی بگیرید. به ویژه کف‌پوش‌های چوبی نقش مهمی در مدرن دیده شدن آشپزخانه خواهند داشت. کف‌پوش چوبی علاوه بر گرمایی که به محیط آشپزخانه می‌بخشد، می‌تواند با هر سبک دکوراسیونی به خوبی هماهنگ شود، بنابراین حتی در یک آشپزخانه کلاسیک نیز می‌توان از کف‌پوش چوبی استفاده کرد.

نقش معماری در طراحی آشپزخانه مدرن

بدون شک بزرگی فضا و شکل معماری آن نقش مهمی در دکوراسیون و چیدمان خواهد داشت. شکل هندسی معماری آشپزخانه و متراژ آن از جمله مواردی است که در طراحی آشپزخانه باید مورد توجه قرار گیرد. معمولا مدل کابینت، نورپردازی‌ها و چیدمان وسایل آشپزخانه بر اساس شکل و متراژ این فضا انتخاب می‌شود.

به نظر می‌رسد که طراحی چیدمان داخلی برای فضاهای بزرگ کار آسان‌تری باشد، مطمئنا فضاهای بزرگ فرصت پرداختن به ریزه‌کاری‌های طراحی را در اختیار کارشناس دکوراسیون داخلی قرار می‌دهند، اما در فضاهای کوچک تمرکز بر جای دادن تمام وسایل در بهترین مکان‌ها و استفاده بهینه از فضای آشپزخانه خواهد بود.

انتخاب لوستر مدرن آشپزخانه و نقش آن در دکوراسیون

با توجه به این که به دنبال طراحی و دیزاین آشپزخانه مدرن هستیم بنابراین باید نورپردازی این قسمت از منزل نیز متناسب با سایر انتخاب‌ها، مدرن باشد. انتخاب یک لوستر مدرن با توجه به محبوبیت این سبک از چیدمان کار سختی نیست، اما باید بدانید که مدل لوستر آشپزخانه با مدل لوستر در سایر فضاهای خانه کمی متفاوت است. در این بخش به معرفی انواع لوستر آشپزخانه می‌پردازیم.

لوستر فانتزی آشپزخانه

یکی از انتخاب‌های پیش روی شما برای نورپردازی یک آشپزخانه مدرن، لوستر فانتزی است. این لوسترها باید تناسب خوبی با سایر اجزای دکوراسیون آشپزخانه از جمله پرده‌ها و کابینت‌ها داشته باشند. این تناسب می‌تواند دست کم در رنگ یا سبک طراحی باشد. به طور مثال اگر پرده‌های آشپزخانه دارای طرح گل یا اشکال هندسی است می‌توانید لوسترهایی با همین سبک طراحی انتخاب کنید. یا اگر کابینت‌ها و پرده‌ها رنگ خاصی دارند می‌توانید یک لوستر زیبای همرنگ انتخاب کنید.

لوستر کلاسیک آشپزخانه

لوسترهایی با طراحی کلاسیک مناسب آشپزخانه کلاسیک و یا دکور آشپزخانه ساده هستند. این لوسترها معمولا طراحی ساده‌تر و مینیمال‌تری از لوسترهای فانتزی و مدرن دارند. ضمن این که می‌توان لوسترهای کلاسیک را در آشپزخانه‌های مدرن نیز مورد استفاده قرار داد.

چه نکات دیگری در طراحی آشپزخانه مدرن حائز اهمیت است؟

مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم از جمله موارد بسیار بدیهی است که مسلما مورد توجه قرار می‌گیرند، اما اصول دیگری نیز برای چیدمان آشپزخانه به سبک مدرن باید رعایت شود که شاید کمتر کسی به آنها فکر کند، در این بخش به این موارد اشاره خواهیم داشت.

دسترسی آسان به منابع انرژی

یک نکته مهم که ممکن است در طراحی حرفه‌ای آشپزخانه‌های مدرن به آن کمتر توجه شود، وجود منابع انرژی مثل پریزها و کلیدها در آشپزخانه است. اگر در حال طراحی یا ساخت آشپزخانه هستید پیشنهاد می‌کنیم به این نکته توجه کافی داشته باشید، در غیر این‌صورت ممکن است بعدها به سیم کشی‌های بیشتر و هزینه‌های تحمیلی آن نیاز داشته باشید.

انتخاب محل قرارگیری اجاق گاز، لباسشویی و سینک ظرفشویی نیز به شما کمک می کند تا محل لوله کشی‌های آب و گاز را دقیق مشخص کنید، در صورتی که آشپزخانه شما از قبل ساخته شده است، در طراحی جدید سعی کنید از کلید و پریزهای روکار استفاده کنید، بهتر است هر وسیله برقی در جای خود استفاده شود و برای استفاده از وسایل نیازمند جابجا کردن آنها یا استفاده از سیم‌های بلند و دست و پاگیر نباشید.

دستگاه تهویه را فراموش نکنید

آشپزخانه اصولا محل پخت و پز غذا است، بنابراین بهتر است به فکر یک تهویه مناسب در آشپزخانه باشید، اگرچه در تمام آشپزخانه‌ها استفاده از هود جایگاه ویژه‌ای دارد اما در صورت عدم وجود هود، استفاده از دستگاه تهویه نیز می‌تواند نقش موثری در پاک‌سازی هوای آشپزخانه داشته باشند و از تجمع دود و چربی در فضای آشپزخانه جلوگیری کند.

ایمنی آشپزخانه را جدی بگیرید

در زمان طراحی چیدمان آشپزخانه به ایمنی این مکان نیز توجه داشته باشید، به طور مثال قرار دادن اجاق گاز زیر پرده آشپزخانه کار خطرناکی است و ممکن است خطر آتش‌سوزی در پی داشته باشد. مثال دیگر قرار گرفتن وسایل برقی یا تیز و خطرناک در دسترس کودکان است، یا قرار گرفتن سیم‌های برق در نزدیکی اجاق گاز که خطر رسیدن حرارت و ذوب شدن را در پی دارد، بهتر است در زمان چیدمان وسایل و یا طراحی دکوراسیون به گونه‌ای عمل کنید که ایمنی آشپزخانه نیز تامین شود.

دسترسی آسان به وسایل مورد نیاز

بهتر است چیدمان آشپزخانه به گونه ای باشد که وسایل پرمصرف مثل یخچال یا اجاق گاز کاملا در دسترس باشند، ممکن است شما در طول روز چندین بار درب یخچال را باز و بسته کنید، در صورتی که مکان قرارگیری این وسیله درست انتخاب نشده باشد، ممکن است نتوانید به آسانی درب آن را باز کرده و یا استفاده از آن با رفت و آمد یا استفاده از وسیله دیگری مثل کابینت تداخل داشته باشد.

 اهمیت انتخاب کابینت در طراحی آشپزخانه مدرن

کابینت‌ها یکی از مهمترین کالاهای موجود در آشپزخانه هستند که نقش مستقیمی نیز در طراحی دکوراسیون این بخش از منزل دارند. بنابراین نباید از انتخاب یک کابینت مناسب و نقش آن در زیباتر دیده شدن دکوراسیون داخلی آشپزخانه غافل بود.

کابینت‌ها از نظر طراحی و جنس انواع گوناگونی دارند. رایج‌ترین جنس کابینت آشپزخانه در بازار در حال حاضر کابینت‌های های‌کلاس، ام‌دی‌اف و چوب است. در طراحی آشپزخانه مدرن، کابینت‌های مدرن با صفحه‌های کاملا صاف و مسطح و درب‌هایی با دستگیره‌های مخفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حال حاضر کابینت‌های  که در آنها رگه‌ها و طرح‌های طبیعی روکش چوب به وضوح مشخص هستند انتخاب بهتری برای داشتن یک آشپزخانه مدرن محسوب می‌شوند.

استفاده از جزیره نیز در آشپزخانه هایی با سبک طراحی مدرن بسیار محبوب است. این بخش از آشپزخانه مدرن معمولا با استفاده از سنگ‌های طبیعی با طرح آبشاری، طراحی کشو، طراحی طبقه‌های مخفی و خلاقانه در بخش‌های مختلف  و همچنین سایر آیتم‌های مدرن از جمله سنگ مرمرف بتن، کوارتز، چوب یا سنگ مصنوعی برای روی کابینت‌ها یا دسته‌های کلاسیک و مدرن کابینت‌ها دیده می‌شود.

نقش انتخاب لوازم مدرن و هوشمندانه در دکوراسیون آشپزخانه

اگر یک آشپزخانه مدرن و شیک می‌خواهید باید به دنبال وسایل مدرن و هوشمند باشید. استفاده از وسایل قدیمی و سنتی در یک چیدمان مدرن در آشپزخانه هارمونی سبک چیدمان و وسایل را از بین برده و از جلوه‌های بصری زیبایی طراحی این سبک از آشپزخانه‌ها به شدت می‌کاهد.

وسایلی نظیر هود مخفی، فر توکار، گاز رومیزی، یخچال هوشمند یا سایر وسایل مدرن و امروزی می‌تواند نقش موثری در طراحی یک آشپزخانه مدرن داشته باشد.

توجه به جزئیات می‌تواند نقش تعیین کننده داشته باشد

بعد از این که کار طراحی و چیدمان دکوراسیون مدرن آشپزخانه به پایان می‌رسد، هنوز جزئیاتی وجود دارد که می‌تواند نقش بسیار مهمی در تکمیل انتخاب شما داشته باشند.

به طور مثال استفاده از صندلی‌های پایه بلند مناسب جزیره آشپزخانه، انتخاب لوسترها، انتخاب پرده‌ها، انتخاب اقلام دکوراتیو مثل گلدان‌ها یا استیکرهای روی یخچال، قرار دادن وسایلی که معمولا در دکوراسیون آشپزخانه روی کابینت ها قرار می‌گیرند مثل چای‌ساز، قهوه‌ساز، سولاردوم یا مایکروفر، سرویس چاقو و … از جمله مواردی است که در انتخاب و چیدمان آنها باید نهایت دقت و سلیقه را به خرج دهید.

می‌توانید برای ایده گرفتن در طراحی و چیدمان آشپزخانه و آشنایی با انواع سبک‌های چیدمان و معماری آشپزخانه از منابعی مثل اینترنت یا مقالات و کتاب‌های آموزشی در این زمینه استفاده کنید تا انتخاب آگاهانه‌تری را تجربه کنید.

چرا ما؟

چرا باید برای معماری و دکوراسیون داخلی منازل خود به شیراز ملک اعتماد کنید؟