مشاعات ساختمان یکی از بحث برانگیزترین بخش ماجرای آپارتمان نشینی است. قانون مالکیت مشاعات، هزینه ها و مخارج آن ، نحوه ی حل اختلاف های آن از جمله سوالات متداول پیرامون آن است.

حتما درباره ی مشاعات ساختمان و اختلافات بر سر آن شنیده اید ! در این مطلب به 5 سوال متداول درباره مشاعات ساختمان پاسخ داده ایم.

مشاعات ساختمان چیست ؟

براساس تعریف ماده 2 قانون تملک آپارتمان ها، هر قسمت از آپارتمان که در سند، مالکل برای آن در نظرگرفته نشده باشه و همه ساکنین به طور مشترک از آن استفاده کنند، مشاعات ساختمان نامیده می شوند. که شامل زمین ساختمان ، پشت بام، راهرو و راهپله ها، حیاط، لابی ، پارکینگ ، سالن اجتماعات و غیره ... میباشد.

 

آیا قانون کاملی در مورد مشاعات ساختمان داریم ؟

بله، قانون تملک آپارتمان ها همه قوانین و مقررات مشاعات ساختمان را مشخص کرده است. قانون مشاعات ساختمان مطابق صورت جلسه تفکیک آپارتمان ها، اختصاص به آپارتمان خاصی ندارد و مشترک و مورد استفاده همه ساکنین قانونی است...

هزینه تعمیر مشاعات آپارتمان با کیست ؟

تامین هزینه و مخارج مشاعات آپارتمان برعهده کلیه ساکنین است. جالب است بدانید، پرداخت هزینه های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار گیرد یا نه، الزامی است.

یعنی حتی اگر یکی از ساکنین ، از برخی قسمت های مشترک استفاده نمی کنند، باز هم باید هزینه های مربوط به آن قسمت را بپردازند.

ساکنین آپارتمان تا چه اندازه میتوانند از مشاعات استفاده کنند ؟

استفاده ساکنین از مشاعات ساختمان باید به گونه ای باشد که مانع استفاده سایرین نشود. یعنی استفاده باید در حد معمول باشد.

برای مثال :  قراردادن وسایل اضافه شخصی در راهپله یا حیاط، استفاده شخصی تلقی میشود و سایر ساکنین می توانند به آن اعتراض نمایند.

اگر یکی از ساکنین سهم خود را از هزینه های ساختمان پرداخت نکند ، چه باید کرد ؟

در چنین وضعیتی ، ابتدا مدیر یا هیئت مدیره ساختمان با یک اضهار نامه که مبلغ بدهی و ریز مخارج در آن ذکر شده هزینه ها را از مالک مطالبه میکنند.

اگر مالک ظرف 10 روز هزینه ها را نپردازد، مدیر ساختمان میتواند از دادن خدمات مشترک، مانند شوفاژ، تهویه مطبوع، آب گرم و غیره... خودداری کند، اگر باز هم مالک ازپرداخت هزینه امتاع کند، میتوان به اداره ثبت محل وقوع آپارتمان یا مراجع قضایی مراجعه کند.

                                                                                                                                                                                                            

▂ ▄ ▇ █ مطالب مرتبط █ ▇ ▄ ▂ 

برای خانه رهن کامل بهتر است یا رهن با اجاره ؟

هزینه تعمیرات خانه بر عهده مستاجر است یا مالک؟

 


 

 

 

نگین موسوی
کارشناس تبلیغات و پشتیبانی

کارشناس تبلیغات و پشتیبانی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!