انتخاب آپارتمان پارامترهای مختلفی دارد که یکی از آنها موقعیت طبقه‌ آپارتمان است.

این روزها برای بخش عمده‌ای از جامعه، به خصوص خانواده‌های جوان، خانه‌های آپارتمانی تنها گزینه‌ در دسترس است.  اما بهترین طبقه‌ آپارتمان برای سکونت کدام است؟ طبقه‌ مناسب برای شما  طبقه‌های بالا است یا طبقه‌های پایین ؟

یک آپارتمان دارای طبقات مختلفی می باشد که هریک از آنها دارای ویژگی های مخصوص به خود می باشند و مزایا و معایب خود را دارند . بیشتر افراد ترجیح می دهند تا مثلاً در طبقات پایینی زنگی کنند و برخی دیگر زندگی در طبقات بالایی را دوست دارند .

 در ادامه از جنبه‌های مختلف به ویژگی‌های طبقات مختلف می‌پردازیم.

هزینه‌ها

عموما آپارتمان‌هایی که در طبقات پایین‌تر هستند، فروش و اجاره‌شان ارزان‌تر است. پس اگر آن‌قدرها هم طرفدار طبقات بالا و منظره‌شان نیستید با انتخاب طبقات پایین‌تر می‌توانید در هزینه‌های خرید، رهن و اجاره خانه صرفه‌جویی کنید. البته یادتان باشد که طبقات بالاتر معمولا گرم‌ترند و همین موضوع باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی در زمستان‌ها می‌شود، ولی در تابستان‌ها برای اینکه واحد آپارتمانی‌تان خنک بماند انرژی بیشتری مصرف می‌شود.

رفت و آمد و دسترسی

چیزی که واضح است آن است که دسترسی طبقه اول نسبت به تمام طبقات ساختمان بهتر است. این روزها تقریبا اکثر آپارتمان‌ها آسانسور دارند، اما هنوز می‌توان آپارتمان‌هایی را پیدا کرد که آسانسور ندارند. در این ساختمان‌ها زندگی در طبقات بالایی بسیار سخت است چون برای رسیدن به خانه‌تان باید پله‌های زیادی را بالا و پایین کنید. حتی اگر ساختمان آسانسور داشته باشد امکان خرابی آن وجود دارد و در زمانِ خرابی به خاطر استفاده از پله‌ها به کمرتان فشار زیادی وارد می‌شود.


اگر خانواده‌ای جوان باشید احتمالا مشکل چندانی با این موضوع نخواهید داشت. اما اگر سنی از شما گذشته و کمر و پاهایتان درد می‌کند یا اینکه یکی از اعضای خانواده‌ (مثلا پدربزرگ و مادربزرگ) مسن است، احتمالا انتخاب طبقات پایینی به خصوص طبقه‌ اول برایتان مناسب‌تر است.
در آپارتمانی که آسانسور ندارد، انتخاب طبقات پایین‌تر موجب سهولت بیشتر در رفت و آمد، مخصوصا برای افراد مسن می‌‏شود.


اگر آپارتمانی که می‌خواهید بخرید یا اجاره کنید، آسانسور ندارد و از طرفی شما اهل مراوده‌ زیاد با فامیل‌هایتان هستید با خرید یا اجاره طبقات بالا باید قیدِ مهمانی دادن به افراد مسن فامیل را بزنید.
نکته‌ بعدی در مورد دسترسی طبقات بالاتر این است که در زمان بروز حوادث غیرمترقبه مانند زلزله یا آتش‌سوزی اگر آپارتمان پلکان فرار اضطراری نداشته باشد افراد ساکن در این طبقات در خطر بیشتری قرار دارند. حتی اگر ساختمان به پلکان فرار مجهز باشد باز هم تخلیه‌ طبقات بالایی زمان بیشتری می‌برد.

آلودگی های صوتی 

برخی طبقات بالاتر آپارتمان را ترجیح می‌دهند زیرا در آنجا، از سر و صدای خیابان و ترافیک و… دور می‌مانند. زندگی در طبقات بالاتر باعث می‌شود، شلوغی و رفت‌وآمد همسایه‌های طبقات دیگر نیز کم‌تر شنیده بشود.

اما اگر واحدهایی که در طبقات پایین‌تر قرار دارند در معرض رفت‌وآمد دیگر همسایه‌ها نباشند، یعنی در کنار آسانسور قرار نداشته باشند یا با پله‌ها فاصله داشته باشند، این موضوع تا حد زیادی حل می‌شود. البته در بعضی ساختمان‌ها مراکز عمومی نظیر سالن‌های ورزشی، واحدهای تجاری، مراکز خرید و … وجود دارند که سر و صدای آنها در طبقات پایین آزاردهنده می‌شود. پس در انتخاب طبقه و خرید آپارتمان به این مسئله دقت کنید تا چنین مواردی آرامش شما را برهم نزند.

 

در هر حال اگر نسبت به سروصدا خیلی حساس هستید و فکر می‌کنید این موضوع شما را آزار خواهد داد باید به فکر طبقات دیگر باشید که رفت‌وآمد کم‌تری در آنها در جریان است و فقط گاهی ممکن است مهمانان سایر طبقات کمی فضا را شلوغ کنند. اگر هم می‌خواهید در طبقات بالاتر زندگی کنید همیشه باید مراقب سروصدای خودتان باشید و در جابه‌جا کردن وسایل و نیز راه‌رفتن حواس‌تان باشد که ساکنین طبقه‌ی زیرین را شاکی و عصبی نکنید.

امنیت واحد 

در دسترس بودن طبقات پایین، کار را برای سارقان راحت‌تر می‌کند. طبعا سارقان به جایی دستبرد می‌زنند که دسترسی به آن برایشان سهل‌تر باشد و وقت کمتری را صرف ماندن در آن کنند. دسترسی سخت به طبقات بالاتر، با این که برای افراد ساکن در ساختمان یک عیب به حساب به می‌آید، اما از لحاظ امنیتی یک مزیت است.

مشکل امنیت ساختمان با تمهیداتی قابل حل کردن است. حفاظ‌کشی دیوارها، درب‌ها و سیستم‌های ضدسرقت و گماشتن نگهبان و سرایدار برای ساختمان از جمله این تمهیدات هستند. اما این امور هزینه‌‌‌کرد اضافی هم می‌طلبد.

سرمایش و گرمایش واحد 

دیگر عامل تاثیر گذار، دمای ساختمان در تابستان و زمستان است. در طبقات اول یا همکف معمولا زیر ساختمان یا پارکینگ قرار دارد یا موتورخانه یا به زمین چسبیده اند. در هر حالت از نظر دمایی دردسر ساز است. اگر روی موتورخانه باشند، در فصل تابستان، اگر روی پارکینگ یا زمین باشند، در فصل زمستان متعادل کردن دما مشکل ساز و اذیت کننده است. از طرف دیگر در طبقات انتهایی به دلیل تابش زیاد خورشید در تابستان، قطعا گرما مشکل ساز خواهد شد.

معمولا در بلند مدت، هزینه انرژی این طبقات نسبت به سایر طبقات، بیشتر است.

نور طبیعی واحد

معمولا در طبقات پایینی، نور کمتر به داخل خانه راه پیدا می‌کند. نبود یا کمبود نور خورشید حال و هوای دلگیری را در خانه حاکم می‌کند. همین امر بسیار در قیمت و هم در زمان به فروش یا اجاره رفتن آپارتمان تاثیر می‌گذارد. پس طبقات پایینی که نور کمتری دارند، قیمت پایین‌تری هم دارند.

این عامل به خصوص در محله هایی که با ساختمان های بلند محاصره شده‌اند، بسیار مشهود تر است.

فشار آب در واحد 

رساندن آب به طبقات بالاتر به خاطر ارتفاع، مستلزم صرف انرژی بیشتر است. در ساعات اوج مصرف، فشار آب در این طبقات کاهش می‌یابد. می‌توان با نصب منبع آب و پمپ تقویت‌کننده این مشکل را تا حدی رفع کرد. اما در کل، فشار آب در طبقات بالا به اندازه‌ی طبقات پایین رضایت‌بخش نیست. در اوقات قطعی برق و کمبود انرژی هم این مشکل دوچندان می‌شود.

بهره مندی از چشم‌انداز تماشایی

شاید آرزوی هر کس برای خرید خانه، طبقه آخر برجی باشد که منظره یک سمت آن کوه و طبیعت و دید سمت دیگر آن نمای شهری باشد که در آن زندگی میکند. به دست آوردن چنین مزیت زیبایی، هزینه گران‌بهایی دارد. در مناطقی که منظره خوبی دارند، هزینه‌ای که با اضافه شدن هر طبقه به قیمت آن اضافه می‌شود، بسیار زیاد و گزاف است؛ چراکه در این مناطق قیمت متراژ ملک هم بسیار زیاد است. پس آیا می‌توان گفت هرچه به طبقات بالایی نزدیک تر باشیم، هزینه بیشتری باید بپردازیم؟ هم بله و هم خیر.

 

با همه آنچه گفته شد، باز هم این شمایید که باید انتخاب کنید کدام طبقه را می‌پسندید اما همیشه به این موضوع فکر کنید که اعتدال راه نجات است. طبقات میانی ساختمان‌ها با کنتراستی کمتر مزایای طبقات زیرین و فوقانی را با هم دارند.

« مطالب مرتبط »

ویژگی های یک ملک خوب

5 سوال متداول درمورد مشاعات ساختمان

 

نگین موسوی
کارشناس تبلیغات و پشتیبانی

کارشناس تبلیغات و پشتیبانی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!