پیش بینی بازار مسکن / شعار و وعده قیمت ملک را کنترل می‌کند؟

تورم و افزایش قیمت دلار باعث شده بازار مسکن شرایط نامناسبی داشته باشد. از سمت دیگر کارشناسان معتقدند پروژه نهضت ملی نیز طبق ادعاهای دولت مشکلی از مشکلات مسکن حل نمی‌کند. حالا باید دید با این شرایط چه چشم‌اندازی برای این بازار وجود دارد؟

 اقتصاد ایران در حال حاضر شرایط خوبی ندارد و تورم و گرانی هر روز وضعیت بازارهای مالی را در شرایط سخت‌تری نسبت به قبل قرار می‌دهد.

بر اساس آمارهایی که چند روز گذشته مرکز آمار ایران از شاخص قیمت مصرف‌کننده منتشر کرد تورم نقطه‌ای کشور نسبت به دی‌ماه سال گذشته به 51/3 درصد رسیده و نسبت به ماه گذشته 2/8 درصد افزایش را تجربه کرده است.

قیمت مسکن نیز در مقایسه با دی‌ماه سال گذشته 39/5 درصد رشد داشته؛ این رقم در بازار اجاره 39/4 درصد را ثبت کرده است.

 

وضعیت نامناسب بازار مسکن

حسن محتشم، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان گفت: به طور کلی شرایط اقتصادی در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد و طبیعتا مسکن هم با تاثیر از شرایط اقتصاد کلان در شرایط نامناسبی قرار گرفته است.

 

 با توجه به تورم، کاهش ارزش پول ملی و همچنین افزایش نرخ دلار قیمت مصالح ساختمانی نیز روندی افزایشی دارد؛ به ویژه که امسال با مشکل قطعی گاز و برق مواجه هستیم این امر بر روی قیمت مصالحی مثل سیمان و فولاد تاثیرگذار بوده است. مجموع این عوامل باعث شده نه تنها نتوان قیمت مسکن را کنترل کرد بلکه احتمال افزایش آن در آینده نیز وجود دارد.

 

 

دولت با شعار و وعده مردم را امیدوار می‌کند

محتشم در مورد اقدامات دولت در این شرایط گفت: دولت در عمل تا کنون راهکار ویژه‌ای پیشنهاد نداده است، بلکه بیشتر با شعار و وعده مردم را امیدوار می‌کند. حتی واحدهایی که اخیرا اعلام شد تحویل داده شده و یا آماده‌تحویل است جزو مسکن‌های نهضت ملی نیستند و تعدادی از آنها از واحدهای مسکن مهر است که از چند سال پیش تحویل نشده است.

 بخشی از این واحدها نیز مربوط به پروژه اقدام ملی است. بر اساس این طرح گفته شده بود طی دو سال 400 هزار واحد تحویل داده می‌شود که هنوز با گذشت چهار سال به این تعداد نرسیده است.

در مورد نهضت ملی مسکن تنها قراردادهایی که بسته شده در حال اجرا است و هنوز واحدی تکمیل نشده که به مرحله تحویل برسد. علت آن هم این است که چون قیمت‌ها با وجود تورم ثابت نیست سازنده‌ها نمی‌توانند به تعهد خود عمل کنند و انتظار دارند دولت این افزایش قیمت‌ها را کنترل کند، ولی دولت هم بودجه‌ای در اختیار ندارد.

منبع : تجارت نیوز

« مطالب مرتبط »

بازار مسکن غیرقابل پیش‌بینی شده است/ بلاتکلیفی سرمایه‌گذاران در بازار مسکن

افزایش 55 درصدی قیمت مسکن در دولت رئیسی

 

نگین موسوی
کارشناس تبلیغات و پشتیبانی

کارشناس تبلیغات و پشتیبانی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!